Moderatörlerimiz

s200_ayse_didem.ozger_bayvasAyşe Didem Özger Bayvas Kimdir?İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi. Fakülte yıllarında Prof.Dr.Nurhan Atasoy’un başkanlığını yürüttüğü “Anadolu Medeniyetleri Sergisi”nin hazırlık çalışmalarında yer aldı. Özel sektörde geçirdiği 17 yılda raporlama, organizasyon, idari ve sosyal işler konusunda çalıştı; arkeoloji ve sanat tarihi alanında araştırmalar yaptı.Üyesi olduğu Sanat Tarihi Derneği’nde, 1995 yılından bu yana değişik zamanlarda Denetim ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmakta olan Bayvas, dernek etkinlikleri çerçevesinde çeşitli dia gösterileri yaptı, konferanslar verdi, fotoğraf sergilerine katıldı. 2005 yılında Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi’nde (TAY) Haber Editörü olarak çalışmaya başladı. 2007 Nisan ayında basılan Bizans Dönemi Marmara Bölgesi envanterinin hazırlanmasına da katkıda bulundu. 2008′de UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Kültürel Miras İhtisas Komitesi tarafından raporlaştırılan “Türkiye’deki Dünya Miras Alanları’nın Güncel Durumu’nun Saptanması Raporu’nun editörlüğünü yaptı ve Çalıştay raporlarını derleyerek basılı yayın haline hazırladı. 2009′da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Başkanlığında, İstanbul Üniversitesi yönetiminde başlayan, Aya İrini yanındaki “Sampson Ksenodokhionu Kazı ve Temizlik Çalışması”nda envanter sorumlusu olarak çalıştı. Kasım 2010-Ocak 2011 arasında İzmit-İzmir Otoyolu Projesi, Haziran 2011′de Kütahya Zafer Havaalanı, Ekim 2012’de Karaman HES ile Çandarlı Doğalgaz Depolama Tesislerive Mart-Aralık 2012 arasında Shell Diyarbakır Projeleri ÇED Raporları’nın arkeoloji bölümünü iki meslektaşıyla birlikte hazırladı. Çeşitli projelerde ÇED Raporları arkeoloji bölümü danışmanlığına devam ediyor. TAY Projesi’nde gönüllü aktif çalışmasını sürdürmesinin yanı sıra, araştırmalar yapıyor, yazıyor, gezdiriyor ve sanat tarihi, arkeoloji, mitoloji ve kültür tarihi konularında seminerler veriyor.

serhanbali-1Serhan Bali Kimdir? 1973 yılında Ankara’da doğan Serhan Bali, Ankara ve İstanbul’da aldığı ilk-orta-lise eğitiminin ardından girdiği İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 1995 yılında mezun oldu. Aynı kurumda yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1995-2002 yılları arasında özel sektörde çalışan Bali 2002 yılı Ekim ayında kurduğu, Türkiye’nin çağdaş standartlarda ve ulusal çapta yayın yapan ilk klasik müzik dergisi olan “Andante” ile yayıncılık kariyerine adım attı.Bu yılın başında Andante’yi temsilen, Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri Birliği (International Classical Music Awards-ICMA) üyeliğine seçilen Bali, Birliği oluşturan Avrupa’nın diğer saygın klasik müzik yayınlarının temsilcileriyle birlikte her yıl dünyanın en iyi klasik müzik CD-DVD kayıtlarını seçen komitede görev yapıyor. Bali, Andante dergisi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü için 2009 yılında yayımlanmaya başlanan iki aylık Opera-Bale Gazetesi’nin genel yayın yönetmenliği görevini de halen sürdürüyor. Serhan Bali’nin klasik müzik gündemini yorumladığı yazıları Andante dergisi, www.andante.com.tr adresinden yayın yapan Andante klasik müzik portalı ve www.serhanbali.com adresindeki kişisel internet sayfası dışında 2002 yılından beri çeşitli gazetelerimizde yayımlanıyor. Aynı zamanda Radikal gazetesinin Kültür-Sanat sayfası köşe yazarları arasında yer alan Bali makale, eleştiri ve söyleşilerini yıllardır ağırlıklı olarak bu gazetenin okurlarıyla paylaşıyor. Klasik müzik alanında profesyonel editörlük hizmeti de veren Bali, son olarak dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ın Doğan Kitap tarafından yayımlanan Yalnızlık Kederi adlı kitabını editör olarak yayına hazırladı. Klasik müzik alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri ve şirketler için danışmanlık hizmeti veren Serhan Bali 2007-2009 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali’nin Danışma Kurulu üyeliğinde bulundu. Halen Andante dergisinin yayın koordinatörlüğü görevini sürdüren Bali ayrıcaBaliÜnalp çatısı altında klasik müzik temalı konser-festival organizasyonları ve proje geliştirilmesi alanlarında çalışmalarını sürdürüyor. 2001-2012 yılları arasında kesintisiz olarak radyo programı yapımcılığı ve sunuculuğu yapan Serhan Bali, Açık Radyo’da 2001 yılında başladığı programcılık kariyerini daha sonra TRT Radyo 3, NTV Radyo, Radyo Kozmos, Radyo 92.3 ve RS FM frekanslarında sürdürdü bu kanallar için 11 yıl boyunca farklı başlıklar altında yüzlerce klasik müzik programına imza attı. Serhan Bali halen Borusan Klasik’te‘Andante ile Müzik Takvimi’ ve ‘Andante ile Ölümsüz Klasikler’ adlı programları hazırlayıp sunuyor.

 

Untitled2

Hande Bitlis Kimdir? liseyi Robert Kolej’de okudu. Üniversiteyi Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünde tamamladı. Yine Boğaziçi Üniversitesinde Avrupa Birliği Çalışmaları üzerine MA (Masters of Arts) derecesi aldı. 2008 Şubat ayından beri Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünde Doktora çalışmasına devam etmektedir.

 

 

 

 

 

6

Burak Eldem Kimdir? , 1984 yılından bu yana basın ve yayın dünyasının içinde yer alan, 2003’den bu yana da yalnızca kitapları aracılığıyla okurlarıyla buluşan bir yazar. Seksenli yıllarda kültür ve müzik tarihi üzerine incelemeleri ve makaleleriyle dönemin önemli dergilerinde yer aldı; 1987-95 arası Cumhuriyet gazetesinde serbest yazar olarak çalıştı; TRT televizyonuna ve özel radyolara programlar hazırlayıp sundu. Kadim tarihle ilgili araştırmalarını, “Saklı Tarih” adını verdiği kitap üçlemesinin ilk cildi olan “2012: Marduk’la Randevu” ile Türk okurlarına 2003 yılında sundu; dizinin ikinci kitabı olan “Fraternis: Kayıp Kitaplar, Gizli Kardeşlik”, 2006’da yayımlandı. Üçleme, 2011 yılında “Kozmik Okyanus” adlı son ciltle tamamlandı. Eldem, aynı dönem içinde birbirine bağlanan iki de roman yayımladı: 2004’te çıkan “Seni Tılsımlar Korur” ve 2007 tarihli, onun devamı niteliğindeki “Günbatımı Fandango”da, kadim tarihin gizemlerini günümüz dünyasındaki güç oyunlarıyla bağdaştıran fantastik bir üslup sergileniyor.

 

 

 

 

9

Erdoğan Mitrani Kimdir? Sinemaya büyük bir tutku ile bağlı olan Erdoğan Mitrani’nin ilk mesleği mimarlık. İlk sinema eğitimini Sinematek derneğinde alan Mitrani, 2000 yılından beri Megamovie dergisinde aylık sinema yazılarına aralıksız olarak devam ediyor. 5 yıl süre ile Bilgi Üniversitesi’nde Film Okumak isimli sinema atölyeleri yönetti. 2007-2010 arasında Plato Film Okulu’nda hem Uygulamalı Sinema Tarihi eğitmenliği hem de Eğitim Müdürlüğü görevini yürüttü. Açı okullarında ilk ve orta öğretimde film atölyeleri yönetiyor.

 

 

 

 

 

 

3Jak Soref Kimdir? Saint Joseph mezunu Jak Soref, 1971 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Uzun yıllar mesleği olan inşaat müteahhitliği, müşavirlik ve mümessillik yaparken, bir yandan da tutkusu olan felsefe, bilim ve tarih gibi konularda kendisini geliştirdi. Çeşitli seminerler, araştırmalar ve grup çalışmalarına katıldı. Son 7 yıldır din tarihi, tarih, felsefe, ve bilim tarihi konularında atölye çalışmaları gerçekleştirmekte ve seminerler vermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

4

Recep Çiftçi Kimdir? Recep Çiftci 1968 Konya doğumlu, Paris’te Güzel Sanatlar, Edebiyat ve Felsefe okudu. 2002 yılından bu yana kişisel gelişim, Mevlevilik ve Şamanik öğretilerle ilgileniyor. Konya’da Mevleviliğe kabul edildi ve semazen oldu…hayatını Piir’in yolunda devam ettirmektedir.

 

 

 

 

 

 

UntitledDr.Özgür Uçkan Kimdir? Yüksek lisansını Paris I – Sorbonne Üniversitesi’nde politika ve sanat felsefesi alanında, doktorasını Ecole des Hautes Etudes En Sciences Sociales’de (Paris) politika, ekonomi ve uluslararası ilişkiler alanlarında disiplinlerarası bir bağlamda yapmıştır. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Kültür Yönetimi Bölümü’nde öğretim görevlisidir. Kültür ekonomisi, yaratıcı endüstriler ve ağ ekonomisi, enformasyon tasarımı ve yönetimi, ağ kültürü ve sosyal ağlar konularında lisans ve lisansüstü düzeyde ders vermektedir, Ayrıca Yeditepe Üniversitesi’nde bilgi ve inovasyon stratejileri konusunda MBA düzeyinde ders vermektedir. Türkiye İhracatçılar Meclisi bilgi ekonomisi. Türkiye Bilişim Vakfı bilgi ve iletişim teknolojileri politikaları danışmanıdır. İstanbul Ticaret Odası Bilişim İhtisas Komitesi üyesidir. Akademik faaliyetlerinin yanı sıra, çeşitli kurum, kuruluş ve firmalara yönelik düzenli veya proje temelli olarak bilgi ekonomisi, iletişim stratejisi ve iş geliştirme danışmanlığı ve kurumsal eğitim hizmetleri sunmaktadır. Felsefe, politika, insan bilimleri, medya, teknoloji, kent planlaması, ekonomi, internet ve hukuk konularında makaleleri bulunmaktadır. Sanat eleştirileri düzenli olarak çeşitli sanat dergilerinde yayınlanmaktadır. Farklı konularda kitapları bulunmaktadır. Haftalık bilgi teknolojileri dergisi “BThaber”de köşe yazarıdır.2011 yılında Özgür Uçkan’ın Cemil Ertem ile birlikte yazdığı ‘Wikileaks: Yeni Dünya Düzeni’ne hoş geldiniz!’ isimli kitabını yayımlanmıştır.

 

8Hülya Tunçağ Kimdir?Türkiye’nin en önemli caz ve müzik yazarı, radyo programı yapımcısı Hülya Tunçağ, günümüz Türk cazının en saygın kalemlerinden birisi. Hülya Tunçağ ilk caz radyo programını 1969 yılında TRT Radyo 3’te”Günümüzde Caz” adıyla gerçekleştirdi ve 1972 yılından bu yana aynı isimle programına devam eden Tunçağ müzik ve caz üzerine programları kadar yazıları ve gerçekleştirdiği röportajlarıyla da tanınıyor. 2005 yılından bu yana Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin danışma kurulunda da yer alan Hülya Tunçağ, 2010 yılında Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

 

 

 

 

 

 

 

13

Merih Akoğul Kimdir? 1963 yılında İstanbul’da doğdu. M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nı (Lisans) 1985, Marmara Üniversitesi  Güzel Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nı (Yüksek Lisans) 2001 yılında bitirdi. “Grup 9” Fotoğraf Grubu’nu kurdu. Birçok dia gösterisi gerçekleştirdi, yurtiçinde ve yurtdışında (Avusturya, Bulgaristan, Güney Afrika, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Japonya, ABD, Belçika, Kosova, Almanya) çeşitli sergilerde fotoğrafları yer aldı. 

Fotoğraf sanatı ve kuramı konularında çalışmalar yaptı. Seminer, sempozyum ve açıkoturumlara katıldı, bildiriler sundu, paneller yönetti, seçici kurullarda yer aldı. Reklam sektöründe tanıtım fotoğrafçısı ve yazar olarak çalıştı. Çeşitli özel kurumlarda eğitmenlik, özel radyolarda kültür ve sanat programları, televizyon programlarında sanat danışmanlığı yaptı. Fotoğrafları; fotoğraf kuramı, plastik sanatlar ve müzik üzerine yazıları ve eleştirileri birçok gazete ve dergide yayımlandı: (Yeni Düşün, Medyavizyon, Marketing Türkiye, İFSAK Fotoğraf, Donna, Hürriyet Gösteri, Varlık, Stüdyo İmge, Sombahar, Poetika, Şiir Atı, Çalıntı, E, Göçebe, Milliyet Sanat, Jazz, Geniş Açı, Fotoğraf, İFSAK Fotoğraf, Hayalet Gemi, Amann, Yeni Günaydın, Cumhuriyet, Yeni Yüzyıl, Aktüel, Hürriyet, Radikal, Nstyle, Vizyon, Time out İstanbul, Ebe Sobe, Ulusoy Travel, Biz, Home Style, Andante, İz, Photo Digital) 2003 yılının yaz döneminde Avusturya Başkanlık Sanat Dairesi tarafından verilen bursla çalışmalarını Viyana’da sürdürdü. Çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda yapıtları bulunan Akoğul, Bahçeşehir Üniversitesi ve Eyüboğlu Koleji’nde dersler vermektedir.

 

5

Candan Kutay Kimdir? Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunu Candan Kutay Okur, uzun süre özel bir bankada analist olarak çalıştı. Sanata, sinemaya, eleştiri ve kurama dair bir süredir çalışıyor. Bildiklerini paylaşmak en büyük mutluluğu. Şu anda Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema bölümünde yüksek lisans yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

7

Deniz Aktosun kimdir? Dünyanın önde gelen şirketlerinden Unilever ve Benckiser’in farklı ülkelerindeki ofislerinde pazarlama alanında üst düzey yöneticilik yaptıktan sonra, lisansını yaptığı psikolojiye dönmeye karar veren Deniz Aktosun, psikoanaliz alanında dünyanın en önemli okullarından – Freud’un da çalıştığı kurum olan –  Londra’daki Tavistock Centre’da yüksek lisans yaptı. Aynı kurumda terapist olarak da çalışan Aktosun, seks terapisi ve organizasyon psikolojisi üzerine master programlarını da tamamladı. Deniz Aktosun, TavistockCentre’da edindiği tecrübeleri ve başarısını işhayatına da taşıdı. 2005 yılında bir araya getirdiği ekipile Reframe Counselling’i kurdu. Reframe, kısa sürede The Times, The Guardian gibi gazetelerin de referans gösterdiği bir danışmanlık şirketi haline geldi ve Londra’nın finans ve iş merkezleri olan Canary Wharf ve Mayfair’de şubeler açtı. Organizasyon ve iş psikoloji ile aile terapisi, çift terapisi, cinsellik ve cinsel sorunlar terapisi alanlarında yoğun klinik tecrübesi sayesinde psikoterapi sürecinde bireylerin yaşamları çok yönlü bakış açısıyla ele alarak kalıcı ve pozitif değişim yaratılmasını hedefleyen Deniz Aktosun, 2011 yılında bu tecrübesini ülkemize de taşımaya karar verdi. İstanbul’daki ofisinde Türkçe ve İngilizce terapi yapan Aktosun, bunun yanı sıra kişiye ve şirkete özel grup eğitimleri veriyor ve akademik araştırmalarını sürdürüyor. Deniz Aktosun’nun üyesi olduğu kuruluşlar arasında; UKCP (United Kingdom Council for Psychotherapy), BACP (British Association for Counsellors and Psychotherapists), BASRT (British Association for Sexual and Relationship Therapy), TCCR (Tavistock Centre for Couple Relationships), FPCT (The Forum for Psychodynamic Couple Therapists) ve BSCPC (British Society of Couple Psychotherapists and Counsellors) yer alıyor. 

14

 

Ali Canip Olgunlu Kimdir? Ali Canip Olgunlu, Mimar Sinan Üniversitesi Türkoloji bölümü mezunudur. Anadolu kültürü üzerine yaptığı çalışmalar ile bilinen araştırmacı – yazar Olgunlu, 1989 yılından beri Anadolu’nun evrensel değerleri üzerine inceleme ve araştırmalar yürütmekte, bulgu ve deneyimlerini çeşitli seminer programları ve konferanslar ile paylaşmaktadır.Tasavvuf öğretisi yazarın temel ilgi alanı olup, çeşitli kültür merkezlerinde bu konu üzerine seminerler vermektedir.

 

 

 

 

10

Zeynep Sayın Kimdir? İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı Prof. Doktoru Zeynep Sayın’ın yayımlanmış kitapları: Kötülük Tekilcilik Postmodernizim Mitos, Mithat Şen ve Beden yazısı I, Noli me tangere: Beden yazısı II , Beden: haysiyet ve zillet, İmgenin pornografisi, Kültür ve Bilgi: Modernizmin temsilleri bulunmaktadır. Ayrıca sembolizm, imgeler, targedya üzerine yayımlanmış birçok makale ve çevirileri bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

11Yalçın Sadak Kimdir ?  Yalçın Sadak, sanat tarihi ve felsefe eğitimini tamalamış bir şair, sanat eleştirmeni, felsefe ve sanat tarihi eğitmenidir. Yayımlanmış 7 adet şiir kitabı, 1 adet Felsefi Aforizmalar kitabı, 2 adet seçme sanat eleştrilerden oluşan kitabı mevcuttur.

 

 

 

 

 

 

 

12

Recep Ayyılmaz Kimdir? İstanbul Devlet Opera ve Balesi Rejisörü Recep Ayyılmaz, sanat yaşamına radyo çocuk tiyatrosunda başladı. Tiyatro eğitimini İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda, yüksek müzik eğitimini İ.T.Ü Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. İkinci yüksek öğrenimini Fransa da Paris Sorbonne Üniversitesi’nde ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Filolojisi‘nde bitirdi. Şehir ve Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak çalıştı. Radikal Gazetesi ve bazı dergilerde kültür sanat yazıları yazarak çeviriler yaptı. Ardından İstanbul Devlet Opera ve Balesi kadrosuna geçti. Daha sonra Kültür Bakanlığı ve Fransa Büyükelçiliği destekleriyleri ile Paris Devlet Opera ve Balesi’nde yönetmenlik stajı yaptı. Saraydan Kız Kaçırma, La Serva Padrona, Sevil Berberi, Don Pasquale sahnelediğ bazı eserler. Recep Ayyılmaz, müzik tarihi dersleri vermeye devam etmektedir.