Yeşim Ustaoğlu ile Yönetmen Buluşması

Yeşim Ustaoğlu ile Yönetmen Buluşması

3 hafta Çarşamba akşamları Yeşim Ustaoğlu’nun Güneşe Yolculuk, Bulutları Beklerken ve Pandora’nın Kutusu filmlerini izledikten sonra, 30 Mayıs Çarşamba 19:30′da Yeşim Ustaoğlu ile birlikte filmlerin analizini gerçekleştiriyoruz.

Yeşim Ustaoğlu Kimdir? 1960’da dünyaya geldi. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde mimarlık eğitimi aldı.Sinemaya kısa filmle başladı. İlk uzun filmi olan ‘İz’i 1994’te çekti.

4. Köln Türk Filmleri Festivali‘nde ve 14. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde “En İyi Film”ödüllerini alan ‘İz’ heyecanla karşılandı. 1999’da yönettiği ‘Güneşe Yolculuk’ İstanbul ve Ankara film festivallerinde “En İyi Film” başta olmak üzere pek çok ödülü toplarken, Berlin Film Festivali’nden de “Mavi Melek ve Barış Ödülleri”ni kazandı. 2003’te çektiği ‘BulutlarıBeklerken’leSundance Film Festivali’nden“En İyi Senaryo Ödülü”nü alan Yeşim Ustaoğlu, ‘Pandora’nın Kutusu’ filmi ile 2008 yılında 56. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde en iyi film ödülü olan “Altın İstiridye” nin sahibi oldu, film 2009 yılında New York Tribeca Film Festivali’nde gösterildi ve de İtalya’daki 15. Medfilm Festivali‘nde Euroimageİtalya Ödülü‘ne layık görüldü. Ayrıca ‘Pandora’nın Kutusu’ 2010 yılında 9. Boston Türk Film ve Müzik Festivali’nde “Türk Sinemasında Mükemmelik Ödülünü” aldı.