Bazen @ Hepsi Hikaye: Konuk Şef Geceleri

Bazen @ Hepsi Hikaye: Konuk Şef Geceleri

Hepsi Hikaye’de Mutfaktan Nefis Kokular Geliyor!

2009′da başlayan Bazen @ Hepsi Hikaye Konuk Şef etkinliklerimiz yeni konuk şefler ile tadım gecelerine devam ediyor.

Bu haftalara özel hazırlanan lezzetleri denemek istiyorsanız, sınırlı sayıda misafir kabul edebileceğimiz tadımlarda yer almak için lütfen bizi arayıp şimdiden yerinizi ayırtın!

 

15 MART 2013 CUMA / KONUK ŞEF: LEVEND İSKİT

levendiskit

MENÜ
Hindistan Cevizi Sütlü Balkabağı Çorbası
Domates ve Soğanlı Ecuador Tarzı Ceviche
Vanilyalı ve Soya Soslu Madagaskar Tarzı Ceviche
Lime ve Kişnişli Peru Tarzı Ceviche
Hindistan Cevizi Sütlü Uzak Doğu Tarzı Ceviche
Guacamole ve Salata
Mango ve Kişniş Soslu Levrek
Kinoa Pilavı
Çikolatali ve Meyveli Crumble, Akcaağaç Şurubu ile

LEVEND İSKİT:
1983‘de Adana Anadolu Lisesi, 1988‘de Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden, 1989’da da İstanbul Üniversitesi Uluslararası İşletme İhtisası MBA programından mezun olup, 1991’de Bilgi Teknolojileri sektöründe NCR, HP ve Firstdata şirketlerinde 20 yıl yöneticilik yaptıktan sonra Far’n Away Yönetici ortağı olarak en sevdiğim fotoğraf, yemek (yapmak ve iyi yapılanların takdirle keyfini çıkartma), outdoor sporları ve seyahat hobilerimi işe dönüştürmüş olmanın keyfini çıkarıyorum. Fırsat buldukça dünyada gezdiğimiz yerlerde tanıştığım farklı lezzetlerin uyarlamalarını seyahat arkadaşlarımla tekrar yaratarak paylaşmayı çok seviyorum.

 

 

22 MART CUMA / KONUK ŞEF: ELİF EDES TAPAN

elifedes

MENÜ
Pancarlı Mousse
Çilekli ve Keçi Peynirli Körpe Ispanak Salatası
Pırasalı Kiş
Boeuf Bourguignon ve Wild Rice
Panna Cotta Vişne Soslu
Profiterol Kahveli
Kahve yanında Kurabiyeler

ELİF EDES TAPAN

Notre Dame de Sion Fransız kız lisesini bitirdikten sonra, Washington D.C. ve Floransa`da güzel sanatlar / fotoğrafçılık eğitimini tamamlayan Elif Edes Tapan, Gastronomi eğitimini 1989 – 1990 yıllarında Paris Cordon Bleu`de aldı. 1993 yılında “Elif Gourmet” ile başlayıp, ilerki yıllarda en iyi `gurme shop` seçilen “Crema” ile devam ettiği “Gourmet Shop” ve “Catering” de İstanbul `un öncü isimlerinden oldu.  Çalışmalarına bir süre Washington D.C. de “Design Cuisine” şirketinde devam eden Tapan 2002 yılının sonlarında İstanbul `a dönerek kişiye özel parti mekanı fikri ile çok beğeni toplayan “Masa” yı kurdu. 1992 yılından bu yana aralarında Country Homes, Cosmopolitan, Living etc., All Decor gibi yayınların bulunduğu pek çok dergi ve gazeteye sofra düzeni, parti organizasyon önerileri gibi konularıda içeren gurme sayfalar ve seyahat yazıları hazırlayan Tapan çeşitli mutfak atölyeleri düzenlemekte ve özel dersler vermektedir. Elif Edes Tapan 2009 yılında, yemek kitaplarını altında topladığı “Mutlu Mutfak” markasını yarattı. Mutfak atölyeleri, dergi ve gazete yazılarına “Mutlu Mutfak” markası ile devam eden Tapan aynı zamanda yerli ve yabancı lezzet düşkünlerine “Gourmet Guide” hizmeti vermekte.

 

 

29 MART CUMA / KONUK ŞEF: ELENA PALLOTTA & SİLVİA BERALDO

elena

MENÜ

Fesleğen ve Kurutulmus Domatesli Levrek Carpaccio /Tricolore di carpaccio del pescatore

Enginar, Kalamar ve Bottargalı Paccheri / Paccheri from Italy with Artichokes, Calamari and Bottarga

Deniz Mahsulleri Çorbası Kruton ile, “Fataportions” of seafood “Zuppetta” with Crostini

Karamelize Elmalı Tatlı yanında Mua Dondurma /Caramelized Apples, Cinnamon and Mua ice cream

 

ELENA PALLOTTA

Elena who fell in love with Turkey, moved from Italy, Florence to Istanbul . She brought her love and her passion for the Italian gelato and established MUA Italian Gelatieri. 

SİLVİA BERALDO

Silvia is a real Venetian, born on the water. In Venice she graduated in Economics and started her career in consulting with Deloitte. After leaving Deloitte, when she was about to become partner, she worked with Italian Ferrero, the producer of famous Nutella.  Now she is in Senior Executive in charge of HR with Parmalat.  She has developed over time a passion for good food and cooking, somewhat going back to her Venetian roots, focusing on seafood. Eating her food is a pleasure, watching her cook is interesting.

 

 

GERÇEKLEŞEN TADIM GECELERİ

11 OCAK – 9 MART 2013ARASI HER CUMA & CUMARTESİ

KONUK ŞEF: MELİH TEKŞEN

melih

Agrilia restoranın sahibi ve şefi Melih Tekşen’e, Bazen @ Hepsi Hikaye’de Ocak’tan bu yana 18 gecemize konuk şef olarak imza attığı için teşekkür ediyoruz.

MELİH TEKŞEN: Yemek tutkusu, annesinin onu mutfaktan kovaladığı yıllarda başlayan Melih Tekşen, mutfak ile olan amatör ilişkisini geliştirmek üzere Londra’ ya giderek, Leiths okulunda Dünya Mutfakları üzerine eğitim gördü. Daha sonra 2004 yılında Alaçatı’ya yerleşip kurduğu Agrilia restoran ile mutfak macerası başladı. Halen Alaçatı Agrilia restoranın sahibi ve şefi.

 

 

8- 15 ARALIK 2012

KONUK ŞEF: HALUK & BANU MAGA

mutfakta

 

2009 senesinden bu yana Hepsi Hikaye Bebek’te ‘Bazen’ tadım akşamlarının ve konuk şef gecelerinin yaratıcısı olan Banu Maga, Aralık 2012’de eşi Haluk Maga ile birlikte mutfaktaydı.

BANU MAGA:

Banu Maga, İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İktisat ve  UCBerkeley’de Advertising&Marketing eğitimi aldıktan sonra profesyonel  is hayatına 1993 senesinde Capitol Basın ve Halkla Iliskiler Şirketi’nde basladi ve Microsoft, Unilever gibi çesitli uluslararası sirketlerin PR konusunda Musteri Direktorlügünü yaptı.

2004 senesinde Kemerburgaz’daki Tike’nin yatırımcı ortagı olarak yeme içme sektörüne adım attıktan sonra Eminonu’ndeki tarihi Sumerbank Binasinda CafeAla ve Sümerhan Lokantasi’nin kurucu ortagı oldu. Bu sektörle ilgili 2010 senesinde Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Yeme Içme Isletmeciligi egitimi aldı. 2009-2013 seneleri arasında ‘Bazen @ Hepsi Hikaye Bebek’ konseptini yaratarak Cuma ve Cumartesi akşamları konuk şeflerin tadım menülerinin Hepsi Hikaye’de misafirler ile buluşmasını ve de hafta içi gurme sohbetler gerçekleşmesini sağladı. 2013 senesinde sanat ve tasarim magazasi Bazen @ Alacati’yi kurdu. 2014 senesinde ise Alacati Hacimemis’te Kapari Bahce adli bir mekan yaratip,  isletmesini ustlendi…Haluk Maga ile evli olan  Banu Maga’nin  Ali ve Alp adinda iki oglu var…

 

mutfakta10

 

Bazen ‘Yeni lezzetler keşfetmek istiyorum!’ diyorsanız…
Bazen ‘Bebek’te buluşalım ama Biz Bize kalalım!’ diyorsanız…
Bazen ‘Ben de Şef olmak istiyorum!’ diyorsanız, hemen bizi arayın…
Rezervasyon, özel davet, parti ve şirket toplantı organizasyonları gerçekleştirmek için bize 0532 2924183 telefon numarasından Banu Maga‘ya ulaşabilirsiniz.