Dr. Özgür Uçkan ile Dünyaya Neler Oluyor?

Dr. Özgür Uçkan ile Dünyaya Neler Oluyor?

26 Kasım – 21 Aralık

Dünyadaki finansal ve teknolojik gelişmeler, krizlerin sebepleri, sonuçları, kimler krizlerden faydalanıyor, parçalanmalar ve birleşmeler, yeni güçler, yakın gelecek tahminleri, kısacası dünyada olup bitenlere bir bakış…,

Yeni sosyalleşme – Sosyal Ağlar ve Sosyal Medya

Bir kamusal alan olarak sosyal medya / ağ toplumunun yeni  sosyo-ekonomik, politik ve kültürel boyutları

Atölye Tarihi: 12 Kasım 2012 Pazartesi 19:30-21:30

Teknoloji, Politika ve Yeni Halk Hareketleri

Arap Baharı, Occupy hareketi, Öfkeliler hareketi, Wikileaks ve sızıntı gazeteceliği, teknoloji ve internet

Atölye Tarihi: 3 Aralık 2012 Pazartesi 19:30-21:30

“Reel Krizler”

Küresel gıda, su, enerji ve çevre krizleri, yakın geleceğimize etkileri

Atölye Tarihi: 10 Aralık 2012 Pazartesi 19:30-21:30

“Prospective Times – Yakın Gelecek Senaryoları”

Yakın geleceğe dair alternatif senaryolar, öngörüler ve küresel perspektifler

Atölye Tarihi: 21 Aralık 2012 Cuma19:30-21:30

 

Atölye Bedeli: Tek Katılım: 75 TL / 4’lü Paket: 275 TL (Katılım ücretleri

Atölye Moderatörü: Dr. Özgür Uçkan Yüksek lisansını Paris I – Sorbonne Üniversitesi’nde politika ve sanat felsefesi alanında, doktorasını Ecole des Hautes Etudes En Sciences Sociales’de (Paris) politika, ekonomi ve uluslararası ilişkiler alanlarında disiplinlerarası bir bağlamda yapmıştır. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Kültür Yönetimi Bölümü’nde öğretim görevlisidir. Kültür ekonomisi, yaratıcı endüstriler ve ağ ekonomisi, enformasyon tasarımı ve yönetimi, ağ kültürü ve sosyal ağlar konularında lisans ve lisansüstü düzeyde ders vermektedir, Ayrıca Yeditepe Üniversitesi’nde bilgi ve inovasyon stratejileri konusunda MBA düzeyinde ders vermektedir. Türkiye İhracatçılar Meclisi bilgi ekonomisi. Türkiye Bilişim Vakfı bilgi ve iletişim teknolojileri politikaları danışmanıdır. İstanbul Ticaret Odası Bilişim İhtisas Komitesi üyesidir. Akademik faaliyetlerinin yanı sıra, çeşitli kurum, kuruluş ve firmalara yönelik düzenli veya proje temelli olarak bilgi ekonomisi, iletişim stratejisi ve iş geliştirme danışmanlığı ve kurumsal eğitim hizmetleri sunmaktadır. Felsefe, politika, insan bilimleri, medya, teknoloji, kent planlaması, ekonomi, internet ve hukuk konularında makaleleri bulunmaktadır. Sanat eleştirileri düzenli olarak çeşitli sanat dergilerinde yayınlanmaktadır. Farklı konularda kitapları bulunmaktadır. Haftalık bilgi teknolojileri dergisi “BThaber”de köşe yazarıdır.2011 yılında Özgür Uçkan’ın Cemil Ertem ile birlikte yazdığı ‘Wikileaks: Yeni Dünya Düzeni’ne hoş geldiniz!’ isimli kitabını yayımlanmıştır.

Özgür Uçkan BBC röportajı:

http://news.bbc.co.uk/2/hi/programmes/click_online/9647872.stm

Özgür Uçkan Arap Baharı makalesi “Los Indignados”:

http://www.gennaration.com.tr/yazarlar/arap-bahari-%e2%80%9clos-indignados%e2%80%9d-occupywallstreet/

Wikileaks: “Yeni Dünya Düzeni”ne hoş geldiniz!

Dr. Özgür Uçkan & Cemil Ertem Wikileaks kitabında; Yeni Medya Düzeni, Küresel Ağ Kapitalizmi, Yeni Ağ Devletler, Finansal Ağ Yönetimi, yeni dipomasi, ve Türkiye ve Orta Doğunun 2. Şansı hakkındaki araştırma ve görüşlerine yer veriyorlar.

Değişimleri mümkün kılan koşullar yavaş yavaş oluşur. Neredeyse görünmez bir biçimde gelişen bu koşullar, günün birinde insanların farklı bir şekilde düşünmeye başladıklarını anladıklarında ortaya çıkar. Hepimiz dünyayı “zihinsel haritalar”ın yardımıyla algılıyoruz, yani etrafımızdaki dünyayı biçimleyen ve tanımlayan örgülerle… Bunlar dünyayı belli bir zaman için açıklıyor, ancak sonra gerçeklik bu haritaların dışına çıkıyor. Eski haritalar işe yaramamaya başlıyor. Bir değişim krampı yaşanıyor. Eski haritaları atıyor ve yeni dünyayı anlamlandıracak yeni haritalar buluyoruz.

Her yolu bildiğimiz eski zihinsel haritalardan vazgeçmek zordur, kaybolmaktan korkarız. Ama yolumuzu bulmaya çalıştığımız haritanın artık dünyayı göstermeyen hayali bir harita olduğunun farkına varmazsak kendimizi de kaybederiz. 21. yüzyılın ilk on yılını ardımızda bırakırken dünyanın giderek daha hızlı döndüğünü hissetmeye başladık… Devamı için: http://www.hepsi-hikaye.com/index2.asp