Demir Demirkan ile Gongfu Çay Seremonisi
Demir Demirkan ile Gongfu Çay Seremonisi
Demir Demirkan ile Gongfu Çay Seremonisi

Demir Demirkan ile Gongfu Çay Seremonisi

30 Mart Cumartesi günü  Demir Demirkan ile Çin Çay Seremonisi sohbetimizi gerçekleştirdik. Uzak Doğu’da yetişen farklı çay türlerini tadarken, Çay Seremonisindeki her aşamanın sembol ve anlamlarını dinledik.

Sevgili Demir Demirkan’a paylaşımları için teşekkürler…

IMG_1030 IMG_1003 IMG_1009 IMG_1011 IMG_1014 IMG_1017 IMG_1022

30 Mart Cumartesi /  15:30-16:30

Çok eski bir gelenek olan Çin Çay Seremonisi, evsahibinin konuklarına sunabileceği en yüksek saygıyı temsil eder. Adeta bir sanat gibi icra edilen bu seremoni, Çin kültürünü şekillendiren Budizm, Konfüçyünizm ve Taoizm öğretilerini içinde barındırır. Her aşaması sembolik bir anlam taşıyan Çin Çay seremonisinin özünde insanlar arası iyi ahlak, bilge ve sakin tavır, içe dönüş ve saygılı etkileşimi teşvik ederken, insanın doğa ve kendisi ile olan ilişkisini hatırlatarak huzur ve dingilik aşılamak yatar.

Demir Demirkan ve Sertab Erener ile birlikte aşama aşama Çin Çay Seremonisine şahit olurken, bu eski geleneğin kökenleri, sembolleri ve anlamlarını dinleyeceğiz.

Demir Demirkan: Demir Demirkan’ı besteci, şarkıcı, prodüktör, gitarist ve kısaca “müzisyen” veya “Sertab’ın yıllardır birlikte olduğu adam” diye tanıyor olabilirsiniz. Demir Demirkan, bir insanın sadece basit ve hap haline getirilmiş kalıplarla ve etiketlerle tarif edilemeyeceğinin canlı kanıtıdır. Sürekli kendini yaratma, transformasyon, ilişkiler, yaratıcılık konularında doymak yorulmak bilmeyen meraklı Demir, görünenden daha fazlasını derinlerinde yaşatan özgür ve ruhsal bir devrimcidir. Dünya oyun alanındaki her deneyimi kendini anlama ve büyütme fırsatı olarak gören bu “müzisyen” ara sıra da fikirlerini kulak kabartanlarla paylaşır. Bu çay seremonisi  ”çay bahane, asıl olan ruh temâsı” düşünce altyapısının görünen tarafıdır.

Sertap Erener: 1964 yılında doğdu. İlk ve orta öğreniminin ardından İstanbul Devlet Konservatuvar’ında eğitimine devam etti. Okulda da herkesce beğenilen bir sopranoydu. Mezun olduktan sonra çeşitli gruplarda vokalistlik yapmaya başladı.

Sertab Erener önce Sezen Aksu’nun vokalistliğini yaptı. Ardından da yine onun desteğiyle 1992 yılında ilk albümü “Sakin Ol”u yayınladı. Bu albümle, kendini tam olarak göstermese de herkesin dikkatini çekti. Ardından 1994′de “Lal” ve 1996′da “Sertab Gibi” albümleri ile müzik dinlemeyi seven herkese hitap etmeyi başardı.

Bu arada Sertab Erener benzersiz sesi sayesinde birçok uluslararası isimle birlikte düet yapma imkanı da buldu. Jose Carreras ile klasikte de başarılı olabileceğini gösterdi. Sanatçı 1999 yılında dördüncü albümü “Sertab”ı çıkardı. Aynı dönemde Ricky Martin, Sertab’la yaptığı düete albümünün Ortadoğu baskısında yer verdi.

2000 yılında “Voice Mail” grubu ile “Zor Kadın” adlı şarkısını Akapella tarzında söyledi ve dünya listelerinde şans aradı. Aynı yılın yaz aylarında çıkan “Bu Yaz” adlı single’da Ricky Martin ile söylediği “Private Emotion” ve Yunan sanatçı Mando ile yaptığı “Aşk/Fos” adlı düetlere yer verdi.

Sertab Erener, Fikret Kızılok’un bestelediği “Kumsalda” adlı parçasıyla sunduğu son albümü “Turuncu”yu 2001 Harizan ayında çıkardı.

2003 yılında “Everyway That I Can” isimli şarkısıyla Eurovision Şarkı Yarışması birinciliğini kazandı ve hemen ardından Eurovision şarkısının single albümü ve ardından 2004 yılında tüm dünya ülkelerinde satışa çıkan ilk İngilizce albümü “No Boundaries” müzik marketlerde yerini aldı..

Sohbet Bedeli: 50 TL Nakit