BURAK ELDEM İLE LATİN AMERİKA UYGARLIKLARI (PAZARTESİ AKŞAM)

BURAK ELDEM İLE LATİN AMERİKA UYGARLIKLARI (PAZARTESİ AKŞAM)

10 Mart Pazartesi akşamı 19:30-21:30

 

MİT VE SEMBOLLERLE KADİM AMERİKA
Olmek – Maya – Aztek ve İnka Kültürleri

 

Atlantik Okyanusu’nun diğer yakasında, Mısır, Mezopotamya ve Hint kültürleri kadar eski ve en az onlar kadar etkileyici bir uygarlık yaratan Orta ve Güney Amerika halklarının serüvenini, dört hafta boyunca belli başlı kilometre taşlarıyla adımlıyoruz. Meksika Platosu ve Yucatan yarımadasında binlerce yıl boyunca derin izler bırakarak gelişen Olmek, Maya ve Aztek’lerin yanı sıra, And Dağları’nın eteklerinde doğan Caral-Supe  ve İnka’ların kültürünü de, mitolojileri, astronomi gelenekleri, yazı ve sembolleriyle inceliyoruz.

 

1. Hafta: Amerika’da Kolomb Öncesi: La Venta ve Caral

Orta Amerika’da günümüzden yaklaşık beş bin yıl önce biçimlenen ilk yerleşik kültürün izleri… La Venta ve Olmek uygarlıklarının gizemleri… Peru’da yine aynı dönemlerde görkemli piramitler inşa eden Caral-Supe Vadisi uygarlığı.

2. Hafta: Maya Uygarlığı

Olmek’lerin kültürel mirasını üstlenen Maya’ların göz kamaştırıcı astronomi ve matematik gelenekleri… Maya takvim sistemleri ve gökyüzü gözlemciliği… Maya yaratılış mitleri ve temel semboller.

3. Hafta: Aztek ve Toltek Kültürleri

Meksika’nın oldukça büyük bölümüne geç dönemde egemen olan Aztek (Nahuatl) kültürünün gelişimi ve öncülleri… Kentler, piramitler ve astronomi… Aztek kozmolojisi, mitleri ve sembolleri.

4. Hafta: Güney Amerika: Caral’dan İnka’lara

İ.Ö üçüncü binyılın başlarında gelişmiş kent yapısı ve etkileyici mimarisiyle Lima yakınlarında ortaya çıkan ilk uygarlık… Chavin de Huantar ve Titicaca yerleşimleri… İnanç sistemi, mitleri ve sembolleriyle İnka uygarlığı.

 

Atölye Tarihi:   10 1 hafta  / Pazartesi akşam19:30-21:30

Atölye Bedeli: Aylık katılım bedeli: 350TL / Tek Katılım: 100 TL (Katılım ücretleri nakittir)

Atölye Moderatörü: Burak Eldem 1984′ten bu yana yayın dünyasında.  Seksenli yıllarda Stüdyo İmge dergisinin kurucuları arasında yer aldı ve editörlüğünü üstlendi; bu dönem içinde, popüler kültür üzerine çeşitli dergi ve gazetelere yazı yazdı. İlk kitapları Bob Marley ve Reggae (1985), Rock Tarihi (1985) ve Mayıs Çiçeğinden Barış Türküsüne (1986) bu dönemde yayımlandı. 1987-95 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin yazarları arasında yer aldı; Playboydergisinin Türkiye edisyonunda genel yayın yönetmenliği yaptı; TRT televizyonunda yapım danışmanı ve sunucu olarak görev aldı; çeşitli özel radyolara programlar hazırladı. 1998 yılında tercihini “yeni medya”dan yana kullanıp İnternet yayıncılığına yöneldi; ZDNet’in Türkiye edisyonunda editörlük ve yazarlık yaptı; dönemin önde gelen İnternet kuruluşlarından İxir’de portal yöneticiliği görevini yürüttü.

2003 yılında, Saklı Tarih adını verdiği üçlemenin ilk kitabı olan 2012: Marduk’la Randevu yayımlandı. Onu 2004′te ilk romanıSeni Tılsımlar Korur ve 2006′da Saklı Tarih üçlemesinin ikinci kitabı olan Fraternis: Kayıp Kitaplar, Gizli Kardeşlik izledi.Seni Tılsımlar Korur‘un devamı niteliği taşıyan ikinci romanı Günbatımı Fandango, Kasım 2007 tarihini taşıyor.  2011′de Kozmik Okyanus, 2013′te ise #DirenAklım kitabı yayımlandı.