BURAK ELDEM İLE DOĞU UYGARLIKLARI (PAZARTESİ AKŞAM)

BURAK ELDEM İLE DOĞU UYGARLIKLARI (PAZARTESİ AKŞAM)

 6, 13, 20 Ocak / 3 hafta  

Pazartesi akşamları 19:30-21:30

 

MİT VE SEMBOLLERLE KADİM DOĞU
Hinduizm – Budizm 

 

Mısır ve Mezopotamya ile birlikte Eski Dünya’da uygarlığın üç beşiğinden biri olan Hindistan’ın yaklaşık 5000 yıllık geçmişe sahip kültürünü, dört haftalık yoğunlaştırılmış bir tur içinde inceliyoruz. Yolculuğumuz, İndüs Vadisi’ndeki gizemli Harappa uygarlığıyla başlayıp, Vedik Dönem’deki Hindu düşüncesi ve mitleriyle devam ediyor; aynı coğrafyanın köklü düşünce geleneklerinden Budizm ve Jainizm ile noktalanıyor. Tanrılar, tanrıçalar, tapınaklar, ritüeller, mitler ve sembollerle, Hint kültürünü tanıyoruz.

 

1. Hafta: Hint Uygarlığının Şafağı: İndüs-Harappa Kültürü

İ.Ö. dördüncü binyılın sonlarına dek dayanan köklü geçmişi, güçlü sembolleri, gizemli inanç biçimi ve henüz deşifre edilemeyen yazısıyla, Mohenjo-Daro, Mehrgahr, Harappa gibi, kadim dünyanın görkemli kentlerini yaratan İndüs Vadisi sakinlerini ele alıyoruz.

2. Hafta: Veda’lar ve Hindu Kültürü

İ.Ö. ikinci binyıldan itibaren Hint anakarasının tamamına egemen olan Vedik Hindu kültürünün ana hatlarını, temel kavram ve sembollerini, evrenle ilgili düşüncelerini, ölüm-yaşam döngüsü anlayışlarını (reenkarnasyon), kutsal yazmalar ve sözlü kültür ışığında inceliyoruz.

3. Hafta: Hindu Mitolojisi

Hindu kültürünün renkli ve zengin mitolojisini, belli başlı tanrı ve tanrıçalarını, tapınak geleneğini ve ritüellerini, diğer kadim kültürlerle karşılaştırmalı olarak gözden geçiriyoruz.

 

Atölye Tarihi:  6, 13, 20 Ocak/ 3 hafta  / Pazartesi akşamları 19:30-21:30

Atölye Bedeli: Tek Katılım: 100 TL (Katılım ücretleri nakittir)

Atölye Moderatörü: Burak Eldem 1984′ten bu yana yayın dünyasında. Seksenli yıllarda Stüdyo İmge dergisinin kurucuları arasında yer aldı ve editörlüğünü üstlendi; bu dönem içinde, popüler kültür üzerine çeşitli dergi ve gazetelere yazı yazdı. İlk kitapları Bob Marley ve Reggae (1985), Rock Tarihi (1985) ve Mayıs Çiçeğinden Barış Türküsüne (1986) bu dönemde yayımlandı. 1987-95 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinin yazarları arasında yer aldı; Playboydergisinin Türkiye edisyonunda genel yayın yönetmenliği yaptı; TRT televizyonunda yapım danışmanı ve sunucu olarak görev aldı; çeşitli özel radyolara programlar hazırladı. 1998 yılında tercihini “yeni medya”dan yana kullanıp İnternet yayıncılığına yöneldi; ZDNet’in Türkiye edisyonunda editörlük ve yazarlık yaptı; dönemin önde gelen İnternet kuruluşlarından İxir’de portal yöneticiliği görevini yürüttü.

2003 yılında, Saklı Tarih adını verdiği üçlemenin ilk kitabı olan 2012: Marduk’la Randevu yayımlandı. Onu 2004′te ilk romanıSeni Tılsımlar Korur ve 2006′da Saklı Tarih üçlemesinin ikinci kitabı olan Fraternis: Kayıp Kitaplar, Gizli Kardeşlik izledi.Seni Tılsımlar Korur‘un devamı niteliği taşıyan ikinci romanı Günbatımı Fandango, Kasım 2007 tarihini taşıyor.  2011′de Kozmik Okyanus, 2013′te ise #DirenAklım kitabı yayımlandı.