AYŞE BAYVAS İLE ANTİK TARİHE BAKMAK (PERŞEMBE AKŞAM)
AYŞE BAYVAS İLE ANTİK TARİHE BAKMAK (PERŞEMBE AKŞAM)
AYŞE BAYVAS İLE ANTİK TARİHE BAKMAK (PERŞEMBE AKŞAM)
AYŞE BAYVAS İLE ANTİK TARİHE BAKMAK (PERŞEMBE AKŞAM)

AYŞE BAYVAS İLE ANTİK TARİHE BAKMAK (PERŞEMBE AKŞAM)

Süleymaniye Camii, Aphrodisias ve Urfa’ya görseller ile adım adım yolculuk yaparken, antik eserler, antik kentler ve kadim kentler nasıl gezilir ipuçlarını öğreniyoruz.

Bir antik kentte hele de arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyorsa nereye gideceğimizi bilemeyiz. Bazen yönlendirme levhası yoktur, bazen biz baktığımıza anlam veremeyiz.

Kadim kentlerdeki doku ise karışıktır. Çarşı mı önceliklidir, meydana mı çıkalım ya da kale nerede karışıklığı yaşamamak tamamen şanstır.

Oysa her zaman başından başlamak gerekir, değil mi?

Bir anıt eserin, bir antik kentin veya çağdaş bir yerleşmedeki eski dokunun nasıl gezileceğini,  doğru ve etkileyici bir bakış açısının nasıl bulunacağını göreceğimiz bu programda, sanat tarihçisi Ayşe Bayvas ile içinizdeki kâşifi ortaya çıkarıp gezdiğiniz yerlerdeki ayrıntıları yakalama yolları üzerine sohbet edeceğiz.

Amacımız, yol haritası çizmek değil, yol haritasını okumak…

 

Atölye Detayları:  23 Ocak Perşembe akşamı 19:30 – 21:30 arası

Katılım ücreti: 75TL

Atölye Moderatörü: AYŞE DİDEM ÖZGER-BAYVAS

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi. Fakülte yıllarında Prof.Dr.Nurhan Atasoy’un başkanlığını yürüttüğü “Anadolu Medeniyetleri Sergisi”nin hazırlık çalışmalarında yer aldı.

Özel sektörde geçirdiği 17 yılda raporlama, organizasyon, idari ve sosyal işler konusunda çalıştı; arkeoloji ve sanat tarihi alanında araştırmalar yaptı.

Üyesi olduğu Sanat Tarihi Derneği’nde, 1995 yılından bu yana değişik zamanlarda Denetim ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmakta olan Bayvas, dernek etkinlikleri çerçevesinde çeşitli dia gösterileri yaptı, konferanslar verdi, fotoğraf sergilerine katıldı.

2005 yılında Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi’nde (TAY) Haber Editörü olarak çalışmaya başladı. 2007 Nisan ayında basılan Bizans Dönemi Marmara Bölgesi envanterinin hazırlanmasına da katkıda bulundu.

2008′de UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Kültürel Miras İhtisas Komitesi tarafından raporlaştırılan “Türkiye’deki Dünya Miras Alanları’nın Güncel Durumu’nun Saptanması Raporu’nun editörlüğünü yaptı ve Çalıştay raporlarını derleyerek basılı yayın haline hazırladı.

2009′da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Başkanlığında, İstanbul Üniversitesi yönetiminde başlayan, Aya İrini yanındaki “Sampson Ksenodokhionu Kazı ve Temizlik Çalışması”nda envanter sorumlusu olarak çalıştı.

Kasım 2010-Ocak 2011 arasında İzmit-İzmir Otoyolu Projesi, Haziran 2011′de Kütahya Zafer Havaalanı, Ekim 2012’de Karaman HES ile Çandarlı Doğalgaz Depolama Tesislerive Mart-Aralık 2012 arasında Shell Diyarbakır Projeleri ÇED Raporları’nın arkeoloji bölümünü iki meslektaşıyla birlikte hazırladı. Çeşitli projelerde ÇED Raporları arkeoloji bölümü danışmanlığına devam ediyor.

TAY Projesi’nde gönüllü aktif çalışmasını sürdürmesinin yanı sıra, araştırmalar yapıyor, yazıyor, gezdiriyor ve sanat tarihi, arkeoloji, mitoloji ve kültür tarihi konularında seminerler veriyor.

Yazı dilini geliştirmek için Akgün Akova’nın “YaratıcıYazarlık” eğitimi programına devam ediyor.