AYŞE BAYVAS İLE İSTANBUL’DA BİZANS (PERŞEMBE AKŞAM)
AYŞE BAYVAS İLE İSTANBUL’DA BİZANS (PERŞEMBE AKŞAM)
AYŞE BAYVAS İLE İSTANBUL’DA BİZANS (PERŞEMBE AKŞAM)

AYŞE BAYVAS İLE İSTANBUL’DA BİZANS (PERŞEMBE AKŞAM)

 

Perşembe Akşamları 19:30 – 21:30

 

İstanbul, kurulduğu zamandan beri hep bir metropol olmuş ve sadece bir politik merkez değil, ticari, kültürel ve dinsel anlamda da bir başkent olmuştur.

Büyük Konstantin’in “Nea Roma” olarak kurduğu kent çok kısa bir süre sonra Konstantinopolis olarak anılmaya başlanmış ve bin yıldan uzun süren bir imparatorluğun merkezi olmuştur. Doğu Roma yani Bizans İmparatorluğu’nun merkezi olan ve dünyanın artık İstanbul olarak tanıdığı bu muhteşem kent sayısız eserle donatılmıştır. İmparatorluğun gücünü görkemle yansıtan bu eserler arasında mimariden küçük sanatlara kadar hikâyeleriyle renklendireceğimiz bu programda bütün Ortaçağ’a damgasını vuran Bizans İmparatorluğu’na genel bir bakışla başlayacak ve daha sonra İstanbul’daki izlerini tanıyacağız.

 

Atölye Programı 

Mayıs: Roma ve Bizans İmparatorluğunu tanıma: Bizans Roma İmparatorluğu’nun ikiye ayrılma nedenleri ve sonuçları & Batı Roma ve Doğu Roma (Bizans) İmparatorlukları & Bizans İmparatorluk Sistemi

15 Mayıs:  Bizans Sanatı nedir? & Bizans Mimarisi & Süsleme Sanatı ve Küçük El Sanatları

22 Mayıs: İstanbul’da Erken Bizans Dönemi & İkonaklazma

29 Mayıs: İstanbul’da Büyük İmparatorluk (Orta Bizans) Dönemi & Latin Krallığı

5 Haziran: İstanbul’da son Bizans Dönemi: Sanatta bir “Rönesans” & Post Bizans

 

Atölye Detayları: 8,15,22,29 Mayıs, 5 Haziran tarihleri arası tarihleri arası Perşembe Akşamları 19:30 – 21:30

Katılım ücreti: Aylık program bedeli nakit: 300TL, Tek katılım bedeli nakit: 80TL

Atölye Moderatörü: AYŞE DİDEM ÖZGER-BAYVAS

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdi. Fakülte yıllarında Prof.Dr.Nurhan Atasoy’un başkanlığını yürüttüğü “Anadolu Medeniyetleri Sergisi”nin hazırlık çalışmalarında yer aldı.

Özel sektörde geçirdiği 17 yılda raporlama, organizasyon, idari ve sosyal işler konusunda çalıştı; arkeoloji ve sanat tarihi alanında araştırmalar yaptı.

Üyesi olduğu Sanat Tarihi Derneği’nde, 1995 yılından bu yana değişik zamanlarda Denetim ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmakta olan Bayvas, dernek etkinlikleri çerçevesinde çeşitli dia gösterileri yaptı, konferanslar verdi, fotoğraf sergilerine katıldı.

2005 yılında Türkiye Arkeolojik Yerleşmeleri Projesi’nde (TAY) Haber Editörü olarak çalışmaya başladı. 2007 Nisan ayında basılan Bizans Dönemi Marmara Bölgesi envanterinin hazırlanmasına da katkıda bulundu.

2008′de UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Kültürel Miras İhtisas Komitesi tarafından raporlaştırılan “Türkiye’deki Dünya Miras Alanları’nın Güncel Durumu’nun Saptanması Raporu’nun editörlüğünü yaptı ve Çalıştay raporlarını derleyerek basılı yayın haline hazırladı.

2009′da İstanbul Arkeoloji Müzeleri Başkanlığında, İstanbul Üniversitesi yönetiminde başlayan, Aya İrini yanındaki “Sampson Ksenodokhionu Kazı ve Temizlik Çalışması”nda envanter sorumlusu olarak çalıştı.

Kasım 2010-Ocak 2011 arasında İzmit-İzmir Otoyolu Projesi, Haziran 2011′de Kütahya Zafer Havaalanı, Ekim 2012’de Karaman HES ile Çandarlı Doğalgaz Depolama Tesislerive Mart-Aralık 2012 arasında Shell Diyarbakır Projeleri ÇED Raporları’nın arkeoloji bölümünü iki meslektaşıyla birlikte hazırladı. Çeşitli projelerde ÇED Raporları arkeoloji bölümü danışmanlığına devam ediyor.

TAY Projesi’nde gönüllü aktif çalışmasını sürdürmesinin yanı sıra, araştırmalar yapıyor, yazıyor, gezdiriyor ve sanat tarihi, arkeoloji, mitoloji ve kültür tarihi konularında seminerler veriyor.

Yazı dilini geliştirmek için Akgün Akova’nın “YaratıcıYazarlık” eğitimi programına devam ediyor.