Bazen @ Hepsi Hikaye / Guest Chefs: Elena Pallotta & Silvia Beraldo / 29 Mart Cuma
Bazen @ Hepsi Hikaye / Guest Chefs: Elena Pallotta & Silvia Beraldo / 29 Mart Cuma

Bazen @ Hepsi Hikaye / Guest Chefs: Elena Pallotta & Silvia Beraldo / 29 Mart Cuma

Hepsi Hikaye’de Mutfaktan Nefis Kokular Geliyor!

Bazen @ Hepsi Hikaye’de Cuma akşamları Konuk Şefler ile dünya mutfaklarından lezzetler ile tadım gecelerimiz devam ediyor.

Bu haftaya özel hazırlanan lezzetleri denemek istiyorsanız, sınırlı sayıda misafir kabul edebileceğimiz tadımlarda yer almak için lütfen bizi arayıp şimdiden yerinizi ayırtın!

29 MART CUMA 19:30

KONUK ŞEF: ELENA PALLOTTA & SİLVİA BERALDO

MENÜ

Fesleğen ve Kurutulmus Domatesli Levrek Carpaccio /Tricolore di carpaccio del pescatore

Enginar, Kalamar ve Bottargalı Paccheri / Paccheri from Italy with Artichokes, Calamari and Bottarga

Deniz Mahsulleri Çorbası Kruton ile, “Fataportions” of seafood “Zuppetta” with Crostini

Karamelize Elmalı Tatlı yanında Mua Dondurma /Caramelized Apples, Cinnamon and Mua ice cream

 

ELENA PALLOTTA

Elena who fell in love with Turkey, moved from Italy, Florence to Istanbul . She brought her love and her passion for the Italian gelato and established MUA Italian Gelatieri. 

SİLVİA BERALDO

Silvia is a real Venetian, born on the water. In Venice she graduated in Economics and started her career in consulting with Deloitte. After leaving Deloitte, when she was about to become partner, she worked with Italian Ferrero, the producer of famous Nutella.  Now she is in Senior Executive in charge of HR with Parmalat.  She has developed over time a passion for good food and cooking, somewhat going back to her Venetian roots, focusing on seafood. Eating her food is a pleasure, watching her cook is interesting.

 

Bazen @ Hepsi Hikaye

2009 senesinden bu yana Hepsi Hikaye Bebek’te ‘Bazen’ tadım akşamlarının ve konuk şef gecelerinin yaratıcısı olan Banu Maga hakkında: Banu Maga, İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İktisat ve  UCBerkeley’de Advertising&Marketing eğitimi aldıktan sonra profesyonel  is hayatına 1993 senesinde Capitol Basın ve Halkla Iliskiler Şirketi’nde basladi ve Microsoft, Unilever gibi çesitli uluslararası sirketlerin PR konusunda Musteri Direktorlügünü yaptı.

2004 senesinde Kemerburgaz’daki Tike’nin yatırımcı ortagı olarak yeme içme sektörüne adım attıktan sonra Eminonu’ndeki tarihi Sumerbank Binasinda CafeAla ve Sümerhan Lokantasi’nin kurucu ortagı oldu. Bu sektörle ilgili 2010 senesinde Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Yeme Içme Isletmeciligi egitimi aldı. 2009-2013 seneleri arasında ‘Bazen @ Hepsi Hikaye Bebek’ konseptini yaratarak Cuma ve Cumartesi akşamları konuk şeflerin tadım menülerinin Hepsi Hikaye’de misafirler ile buluşmasını ve de hafta içi gurme sohbetler gerçekleşmesini sağladı. 2013 senesinde sanat ve tasarim magazasi Bazen @ Alacati’yi kurdu. 2014 senesinde ise Alacati Hacimemis’te Kapari Bahce adli bir mekan yaratip,  isletmesini ustlendi…Haluk Maga ile evli olan  Banu Maga’nin  Ali ve Alp adinda iki oglu var…

 

Bazen ‘Yeni lezzetler keşfetmek istiyorum!’ diyorsanız…
Bazen ‘Bebek’te buluşalım ama Biz Bize kalalım!’ diyorsanız…
Bazen ‘Ben de Şef olmak istiyorum!’ diyorsanız, hemen bizi arayın…
Rezervasyon, özel davet, parti ve şirket toplantı organizasyonları gerçekleştirmek için bize 0532 2924183 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.