Bazen @ Hepsi Hikaye / Konuk Şef: Elif Edes Tapan / 22 Mart Cuma
Bazen @ Hepsi Hikaye / Konuk Şef: Elif Edes Tapan / 22 Mart Cuma
Bazen @ Hepsi Hikaye / Konuk Şef: Elif Edes Tapan / 22 Mart Cuma

Bazen @ Hepsi Hikaye / Konuk Şef: Elif Edes Tapan / 22 Mart Cuma

Hepsi Hikaye’de Mutfaktan Nefis Kokular Geliyor!

Bazen @ Hepsi Hikaye’de Cuma akşamları Konuk Şefler ile dünya mutfaklarından lezzetler ile tadım gecelerimiz devam ediyor.

Bu haftaya özel hazırlanan lezzetleri denemek istiyorsanız, sınırlı sayıda misafir kabul edebileceğimiz tadımlarda yer almak için lütfen bizi arayıp şimdiden yerinizi ayırtın!

22 MART CUMA 19:30

KONUK ŞEF: ELİF EDES TAPAN

MENÜ
Pancarlı Mousse
Çilekli ve Keçi Peynirli Körpe Ispanak Salatası
Pırasalı Kiş
Boeuf Bourguignon ve Wild Rice
Panna Cotta Vişne Soslu
Profiterol Kahveli
Kahve yanında Kurabiyeler

ELİF EDES TAPAN

Notre Dame de Sion Fransız kız lisesini bitirdikten sonra, Washington D.C. ve Floransa`da güzel sanatlar / fotoğrafçılık eğitimini tamamlayan Elif Edes Tapan, Gastronomi eğitimini 1989 – 1990 yıllarında Paris Cordon Bleu`de aldı. 1993 yılında “Elif Gourmet” ile başlayıp, ilerki yıllarda en iyi `gurme shop` seçilen “Crema” ile devam ettiği “Gourmet Shop” ve “Catering” de İstanbul `un öncü isimlerinden oldu.  Çalışmalarına bir süre Washington D.C. de “Design Cuisine” şirketinde devam eden Tapan 2002 yılının sonlarında İstanbul `a dönerek kişiye özel parti mekanı fikri ile çok beğeni toplayan “Masa” yı kurdu. 1992 yılından bu yana aralarında Country Homes, Cosmopolitan, Living etc., All Decor gibi yayınların bulunduğu pek çok dergi ve gazeteye sofra düzeni, parti organizasyon önerileri gibi konularıda içeren gurme sayfalar ve seyahat yazıları hazırlayan Tapan çeşitli mutfak atölyeleri düzenlemekte ve özel dersler vermektedir. Elif Edes Tapan 2009 yılında, yemek kitaplarını altında topladığı “Mutlu Mutfak” markasını yarattı. Mutfak atölyeleri, dergi ve gazete yazılarına “Mutlu Mutfak” markası ile devam eden Tapan aynı zamanda yerli ve yabancı lezzet düşkünlerine “Gourmet Guide” hizmeti vermekte.

elifkitap2 elifkitap

Bazen @ Hepsi Hikaye

2009 senesinden bu yana Hepsi Hikaye Bebek’te ‘Bazen’ tadım akşamlarının ve konuk şef gecelerinin yaratıcısı olan Banu Maga hakkında: Banu Maga, İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce İktisat ve  UCBerkeley’de Advertising&Marketing eğitimi aldıktan sonra profesyonel  is hayatına 1993 senesinde Capitol Basın ve Halkla Iliskiler Şirketi’nde basladi ve Microsoft, Unilever gibi çesitli uluslararası sirketlerin PR konusunda Musteri Direktorlügünü yaptı.

2004 senesinde Kemerburgaz’daki Tike’nin yatırımcı ortagı olarak yeme içme sektörüne adım attıktan sonra Eminonu’ndeki tarihi Sumerbank Binasinda CafeAla ve Sümerhan Lokantasi’nin kurucu ortagı oldu. Bu sektörle ilgili 2010 senesinde Mutfak Sanatları Akademisi’nde Profesyonel Yeme Içme Isletmeciligi egitimi aldı. 2009-2013 seneleri arasında ‘Bazen @ Hepsi Hikaye Bebek’ konseptini yaratarak Cuma ve Cumartesi akşamları konuk şeflerin tadım menülerinin Hepsi Hikaye’de misafirler ile buluşmasını ve de hafta içi gurme sohbetler gerçekleşmesini sağladı. 2013 senesinde sanat ve tasarim magazasi Bazen @ Alacati’yi kurdu. 2014 senesinde ise Alacati Hacimemis’te Kapari Bahce adli bir mekan yaratip,  isletmesini ustlendi…Haluk Maga ile evli olan  Banu Maga’nin  Ali ve Alp adinda iki oglu var…

 

Bazen ‘Yeni lezzetler keşfetmek istiyorum!’ diyorsanız…
Bazen ‘Bebek’te buluşalım ama Biz Bize kalalım!’ diyorsanız…
Bazen ‘Ben de Şef olmak istiyorum!’ diyorsanız, hemen bizi arayın…
Rezervasyon, özel davet, parti ve şirket toplantı organizasyonları gerçekleştirmek için bize 0532 2924183 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.